Peatükk 3

Õnneliku naabruskonna kolmikvõit

Seos õnnelike, kestlike ja kaasavate kohtade vahel

Üks teema, mis naabruskondade ja linnade arendamisel üha olulisemaks muutub, on seos inimeste heaolu, kestlikkuse ja kaasamise vahel. Urbanistid leiavad, et selliste kohtade arendamine, mis muudavad inimesed õnnelikumaks, on võti, mis lahendab paljud meie ajastu suurimad probleemid, näiteks kliimamuutus, sotsiaalne kõrvalejäetus ja terviseprobleemid.

Õnnelike, kestlike ja tervislike kohtade vahelist seost kinnitab ka meie uuring. Näiteks on need eestlased, kes leiavad, et nende elukeskkond toetab keskkonnasõbralikku ja kestlikku eluviisi, oma naabruskonnaga 59 protsenti rohkem rahul, ja need, kes leiavad, et nende elukeskkond toetab tervislikku eluviisi, on oma naabruskonnaga 41 protsenti rohkem rahul. Seetõttu pole kestlike naabruskondade arendamine oluline mitte ainult selleks, et vähendada keskkonnakahju, vaid ka selleks, et teha inimesed õnnelikumaks.

41%

Inimesed, kelle elukeskkond toetab tervislikku eluviisi, on oma naabruskonnaga 41 protsenti rohkem rahul.

Nõuanne õnneeksperdilt: suhtle ühiste huvide kaudu.

Püüa leida ühiseid hobisid, näiteks aiandus, treenimine või vestlusringid. Suhtlemine tegevuste kaudu, kus inimestel on sama eesmärk ja väärtused, on sundimatu ja loomulik.

/ Markku Ojanen, psühholoogiaprofessor

Kohaliku kogukonna aktiivsus kui jõud üleilmsete probleemide lahendamiseks

Paljud tegevused, mida oma naabruskonnas teeme, näiteks ümbruskonna eest hoolitsemine, ruumide ja asjade jagamine ning naabrite aitamine, ei avalda positiivset mõju mitte ainult kohalikul, isiklikul ja inimestevahelisel tasandil. Viimastel andmetel võivad kogukondlik kaasatus ja sotsiaalsed tegevused avaldada suurt ja pikaajalist mõju ka üleilmsel tasandil. Paljud kogukonnaprojektid (näiteks kogukonnaaiad, autode jagamine, asjade vahetamine ja remondikohvikud) mängivad olulist rolli heitmete vähendamisel ning samal ajal parandavad inimeste tervislikku seisundit ja heaolu, vähendades vaesust ja suurendades kohaliku kontrolli taset. Seega aitab meie osalemine tegevustes, mis suurendavad naabruskonna õnnelikkust, saavutada positiivseid muutusi ning muuta maailma õnnelikumaks, kestlikumaks ja võrdsemaks. Maailma muutmiseks tuleb alustada oma koduõuest.


Bonava lähenemine

Õnnelike ja kestlike naabruskondade arendamine tervikliku lähenemise kaudu on Bonava tegevuse nurgakiviks. Meie arendusprojektide hulgast leiad palju näiteid selle kohta, kuidas me teeme tööd selle nimel, et muuta elukeskkond õnnelikumaks ja kestlikumaks.


Kas tahad õnneliku naabruskonna loomise kohta rohkem teada saada? Loe meie aruannet.

See oli vaid väike osa sellest, mida õnnelike naabruskondade kohta teada saime. Laadi alla kogu aruanne ja loe lähemalt, kui olulised on naabritevahelised suhted, mida saad sina teha õnnelikuma naabruskonna loomiseks ning milline on seos õnnelike ja kestlike naabruskondade vahel.